Fullhurst Community College

Skip to content ↓

    Fullhurst Staff

    Below is a list of staff at Fullhurst Community College and their roles. If you would like to contact anyone, please do this via the main office on 0116  282 4326 or via email at office@fullhurst.leicester.sch.uk


    Senior Leadership Team

    • Tom Campbell - Principal
    • Gary Carlile - Deputy Principal 
    • Sarah Mills - Deputy Principal 
    • Fiona Oliver - Deputy Principal 
    • Steve Piggot - Deputy Principal 
    • Chris Bailey - Assistant Principal 
    • Tom Hague - Assistant Principal 
    • Apollo Rai - Assistant Principal 
    • Kate Frith - Business Manager


    Pastoral Team

    • Katherine Coombs - Key Stage 3 Leader
    • Stella White - Key Stage 4 Leader
    • Gilly Gaskell - Head of Year 7
    • Verity Kenney - Head of Year 8
    • Emma Jennings - Head of Year 9
    • Trupti Desai - Head of Year 10
    • Rachel Buckle - Head of Year 11
    • Jayne Beardsmore - Pastoral Support / First Aider
    • Deborah Coley - Family Liaison Officer
    • Mary McKenzie - External Provision Coordinator / Child Protection Administrator


    Communications Faculty

    • Hayley Sizer - Curriculum Leader Communications 
    • Charlotte Goulding - Teaching and Learning Leader Communications 
    • Sarah Russell-Smith - Standards and Progress Leader Communications
    • Molly Baldwin - Teacher of English
    • Louise Briers - Teacher of English Curriculum and Resource Co-Ordinator
    • Marcella Corp - Teacher of English
    • Tom Jones - Teacher of English / Teacher of Film Studies
    • Charlotte Kell - Teacher of English
    • Kate Logan - Teacher of English
    • Rebecca Marley - Teacher of English
    • Jorja Reynolds- Teacher of Drama
    • Hannah Bach - Teaching Assistant Communications
    • Sharon Postles- Teaching Assistant Communications


    Humanities Faculty

    • Darren Clark - Curriculum Leader Humanities
    • Harriette Wright Teaching and Learning Leader Humanities
    • Jessica Chambers - Standards and Progress Leader Humanities 
    • Lauren Barratt - Teacher of Humanities
    • Justyna Duran - Teacher of Humanities
    • Amy Sheldrake - Teacher of Humanities
    • Samantha Stephenson - Teacher of Humanities
    • Helen Tebbutt - Teaching Assistant Humanities


    Maths and ICT Faculty

    • Simon Willcock - Curriculum Leader Maths and ICT
    • Vivian Adeniyan - Standards and Progress Leader Maths and ICT
    • Charles Bray - Teacher of Maths
    • Samantha Brindley - Teacher of Maths
    • Bonnie Graham - Teacher of Maths
    • Marcus Somercloud - Teacher of Maths
    • Alpesh Modi - Teacher of Business Studies
    • Drew Murray - Teacher of Maths
    • Ian Newcombe - Teacher of IT
    • Rachel Parrott - Teacher of Maths
    • James Park - Teacher of Maths / Curriculum lead PACA
    • Mark Restell - Teacher of Computer Science
    • Angela Graham - Higher Level Teaching Assistant Maths and ICT
    • Karen Hoone - Teaching Assistant Maths and ICT


    Modern Foreign Languages Faculty

    • Nicky Kane - Curriculum Leader MFL
    • Jane Facer - Teacher and Learning Leader MFL 
    • Emma Bracey - Teacher of MFL


    PACA (Physical and Creative Arts) Faculty

    • James Park - Curriculum Leader PACA / Teacher of Maths
    • Harpreet Kooner - Teaching and Learning Leader PACA / Teacher of Product Design
    • Sophie Anderson - Teacher of Food Preparation and Nutrition
    • Thomas Bagley - Teacher of Product Design 
    • Marie Bird - Teacher of PE
    • Emily Dixon - Teacher of Music
    • Mary Lachman - Teacher of Art
    • Richard Longden - Teacher of Art 
    • Neime Platts - Teacher of Art
    • Tom Richards - Teacher of PE
    • Jack Wildsmith - Teacher of PE
    • Sandra Barton - Food Technology Technician
    • Denae Matthew - PACA Technician
    • Melissa Tunaley - PACA Technician
    • Hira Odedra - Teaching Assistant PACA


    Science Faculty

    • Suzanne Thompson - Curriculum Leader Science
    • Vijay Majithia - Teaching and Learning Leader Science
    • Monica Cheung - Standards and Progressions Leader Science
    • David Bennett - Teacher of Science
    • Sarah Scriven - Teacher of Science
    • Sally Anne Lansberry - Teacher of Science
    • Kieran Neat - Teacher of Science
    • Cara Thompson - Teacher of Science
    • Trish Marlow - Science Technician
    • Chris Smith - Science Technician / Motor Vehicle Technician
    • Ellie Day - Teaching Assistant Science 


    Hair and Beauty

    • Jo Cottle - Teacher of Hair and Beauty


    Service and Maintainance Engineering

    • Balbir Golhar - Teacher of Service and Maintainance Engineering


    SEND (Special Educational Needs and Disability) 

    • Catherine Murphy - SENCo / English Teacher
    • Christine Capell - SENCo Administrator
    • Michelle Alner - Teaching Assistant SEND
    • Katie Cooper - Teaching Assistant SEND
    • Ruth Ganbrell - Teaching Assistant SEND
    • Carl Perry - Teaching Assistant SEND
    • Lesley Redpath - Teaching Assistant SEND
    • Sonia Sarpal - Teaching Assistant SEND
    • Janine Scouta - Teaching Assistant SEND
    • Jessica Sheehan - Teaching Assistant SEND
    • Jodi Spicer - Teaching Assistant SEND
    • Sita Stigner - Teaching Assistant SEND


    Turning Point

    • Adrian Piper - Turning Point Manager
    • Sue Owen - Inclusion Manager
    • Marcia Casimir - Teaching Assistant 


    Mentors

    • Hilary Fielder - Academic Mentor
    • Caroline Ward - Behaviour Mentor


    Cover Instructors

    • Faheema Bhattay - Cover Instructor
    • Andrew Leith - Cover Instructor
    • Michael Makoni - Cover Instructor
    • Bingley Sibindi - Cover Instructor 
    • Sam Wotherspoon - Cover Instructor


    Examinations

    • Carol Robinson - Exams Officer


    Administrative and Support 

    • Paul Barton - SIMS Manager
    • Nicola Brennan - Receptionist
    • Nicola Buttery - Learning Resources Manager
    • Lisa Coltman - Executive Assistant to the Principal
    • Sarah Davis - PA to Senior Leadership Team
    • Lucy Faulds - Learning Infrastructure Coordinator
    • Rebecca Findlay - Data Clerk
    • Samantha Gray - Data Manager
    • Kirsty Gunn - Finance Assistant
    • Lynda King - Receptionist
    • Sue Mason – Leader of Enterprise and Employability
    • Mark Pearson - Network Manager
    • Donna Relf - Faculty Administrator
    • Julian Richards - Support Technician
    • Ruth Sharp - Assistant Business Manager
    • Diana Walker - Marketing Development Officer
    • Jamie Walker - AV and IT Support Technician
    • Karen Williams - Finance Officer


    Premises and Lunchtime Support

    • Tom Sharman - Site Manager
    • Colin BeardsmorePremises Officer
    • Mark Norman - Premises Officer
    • Robert Young - Premises Officer 
    • Nicola Bains - Cleaner
    • Susan Chell - Cleaner     
    • Alison Cleaver - Cleaner
    • Carla Davis - Cleaner
    • Danny Footman - Cleaner
    • Debbie Glover - Cleaner
    • Lisa Harris - Cleaner
    • Jaswinder Kaur - Cleaner
    • Innocent Mushambadope - Cleaner
    • Leona O'Brien - Cleaner
    • Laxmi Patel - Cleaner
    • June Quinn - Cleaner      
    • Lesley Redpath - Cleaner
    • Jean Ryan - Cleaner
    • Claire Stuttley - Cleaner  
    • Karen Chinn - Lunchtime Supervisor
    • Fiona Frisby - Lunchtime Supervisor
    • Margaret Hayes - Lunchtime Supervisor
    • Lesley Redpath - Lunchtime Supervisor

     

    Fullhurst Community College

    Fullhurst Community College
    Imperial Avenue
    Leicester
    LE3 1AH

    tel: 0116 282 4326
    fax: 0116 282 5781
    email: office@fullhurst.leicester.sch.uk

    Contact Us